نسخه چاپي 

همزمان با رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی تشریح شد:

مدیریت مصرف بهینه آب در آبیاری فضای سبز کلانشهرها

رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی برای اولین بار در کشور همزمان با هفته صرفه‌جویی در مصرف آب با همکاری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در سالن اجتماعات وزارت نیرو برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل مجمع کلانشهرها، مجتبی یزدانی رئیس کمیسیون خدمات شهری این مجمع به بازچرخانی آب و استفاده از آب پساب پس از تصفیه، جهت آبیاری فضای سبز در مناطق۴ و ۲۲ تهران که بیشترین حجم فضای سبز شهر تهران را به خود اختصاص داده اند اشاره کرد و گفت: از سوی دیگر افزایش میزان استفاده از آب قنات برای آبیاری فضای سبز نیز در برنامه های این معاونت قرار دارد از سوی دیگر به منظور صرفه جویی، آبیاری فضای سبز در ساعات تعیین شده انجام می شود.

مجتبی یزدانی رئیس کمیسیون خدمات شهری مجمع کلانشهرها به اهداف طرح جامع تامین آب خام فضای سبز شهر تهران اشاره کرد و گفت: کاهش وابستگی به منابع آب های زیرزمینی شهر تهران، بازچرخانی و اصلاح و توسعه تاسیسات تامین آب خام به منظور کاهش هدر رفت از مهم ترین اهداف این طرح می باشد.

یزدانی بر الگوبرداری از تجربیات موفق و لزوم انتقال آن به سایر کلان شهرها تاکید کرد و گفت: در این جلسه تجربیات خوبی از شهرداری مشهد و اصفهان در خصوص سیستم آبیاری فضای سبز ارائه شد و  کمیسیون خدمات شهری آمادگی دارد با وزارت نیرور در خصوص حل مشکل کم آبی همکاری لازم را داشته باشد .

تامین منابع آبی از مهمترین دغدغه های توسعه ی فضای سبز در کلانشهرهاست

کمال مرادی دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در این نشست با اشاره به تعدد مسائل و مشکلات در زندگی شهروندان به پیچیدگی ها و سختی های فراوان در مدیریت کلانشهرها پرداخت و افزود: دیگر مشخصه اکثر کلانشهرها از هم گسیختگی فضاها ، ساختمانهای ناموزون و بلند ، بیلبوردها ترافیک انبوه خودروها که دائم در حال تجاوز به فضاهای سبز می باشند و در این میان کار دشوار و سخت و طاقت فرسا متوجه مدیران فضای سبز و سیما و منظر شهرها ست .

وی در ادامه تصریح کرد: امروزه تامین فضاهای شهری متناسب تجمع های نشاط انگیز شهروندان که آنان را از هیاهوی خانه و محل کارشان دور سازد و موجبات سرزندگی و جلوگیری از تاخر فرهنگی و انواع بیماریهای روحی و جسمانی آنان را فراهم می آورد در اولویت است .

دبیر کل مجمع کلانشهرها  اظهار داشت :  شهر امن شهری است که در آن شهروندان که با امنیت و آسایش زندگی می کنند حاصل بخش مهمی از برنامه ریزی مدیران شهری به ویژه مدیران فضای سبز است و افزود: در کنار این مسئولیت خطیر چالش هایی مثل کمبود منابع مالی ، عدم جذب سرمایه گذاری ، مشکلات تامین منابع انسانی و مهمتر از همه محدودیت روز افزون در تامین منابع آبی از جمله مسائل و دغدغه هایی است که در این نشست ها  باید به آنها پرداخته شود و در جستجوی راه کارهای عملی برای حل این مسائل باشیم .

در ادامه این نشست محسن مرادی دبیر کمیسیون خدمات شهری مجمع کلانشهرها با اشاره به اینکه سند آسیب شناسی دولت تکالیفی را برای دستگاههای اجرایی و وزرات خانه ها در حوزه ی توسعه فضای سبز مشخص کرده که هنوز انجام نشده و شهرداریها به صورت جدی در این زمینه مورد حمایت قرار نگرفته اند تصریح کرد: از جمله موارد مورد تاکید در این سند واگذار یزمین و پساب هاست و انتظار مدیران عامل فضای سبز کلانشهرها این است که مصوبات این سند مورد به اجرا گذاشته شود.

وی برپایی کارگاههای آموزشی و انتقال دانش فنی را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در بحث فرهنگ سازی در مصرف بهینه آب بسیار می تواند موثر باشد.

دکتر امیر مغانلو مدیر کل دفتر فنی وزارت کشور نیز در این نشست با اشاره وضعیت کم آبی در ایران و سهم یک درصدی کشور از آبهای شیرین دنیا و کاهش میزان متوسط بارش و برداشت بخش عمده ای از آبهای زیر مینی در بخش های مختلف اظهار داشت : از ابتدای دولت یازدهم شورای عالی آب به طور فعال وجود  داشت که در جلسه ی پانزدهم بحث حفاظت از آب زیر زمینی را مصوب کرد.

دکتر مغانلو در ادامه با اشاره به اینکه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در سال 96 تشکیل شد که یکی از محورهای آن کاهش آب مصرفی فضای سبز است اظهار داشت : یکی از اهداف این کارگروه کاهش مصرف منابع آبی با استفاده از تغییر رویکرد، برنامه ریزی  ،تغییر نوع گیاه و کشت است که بتوان ظرفیت اکولوژیک را تثبیت و تقویت کنیم به گونه ای که به سایر ساختارهای زیست محیطی چون خاک ،باد و آب ضربه وارد نشود.

شهردار یهای کلانشهرها پیشگام در سازگاری با کم آبی

دكتر مجید عبدالهی سرپرست مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور با اشاره به سهم بالای جمعیتی کلانشهرها تصریح کرد : در بحث طرح جداسازی آب خام کلانشهرها می توانند الگو و پیشگام باشند.

وی تعامل ایجاد شده بین وزارت کشور و نیرور را مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد : در موضوع آب نباید  نگاهمان کوتاه مدت باشد  و هم اکنون بخشنامه هایی که به شهرداریها ابلاغ می شود با سیاست سازگاری با کم آبی تنظیم می شود که مجریان اصلی آن سازمان های سیما و منظر شهری شهرداریها هستند.

رجایی مدیر کل دفتر حفاظت و بهره برداری آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به موضوع کمبود منابع آب بر جداسازی منابع آبی شهرداریها از آب شیر تاکید کرد و افزود : در این راستا علاوه بر استفاه از منابع جایگیزین شامل پساب ها برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز ، استفاده از روش های نوین و اصلاح شیوه آبیاری را خواستار شد.

رویداد ملی سازگاری با کم‌آبی برای اولین بار در کشور همزمان با هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در سالن همایش‌های وزارت نیرو برگزار شد در حاشیه برگزاری این رویداد همچنین، کارگاه آموزشی تخصصی فضای سبز و سازگاری با کم آبی و نمایشگاه تخصصی با محوریت معرفی توانمندی‌های بخش خصوصی در زمینه سازگاری با کم‌آبی تدارک دیده شده بود.

شناسایی طرح‌های موفق انجام شده در استان‌ها که منجر به کاهش مصرف، تلفات و آلودگی آب شده‌اند، شناسایی ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های صنعت، معدن، انرژی، شرب شهری و روستایی، فضای سبز کشاورزی، توسعه گفت‌وگوهای اجتماعی فراگیر درباره موضوع سازگاری با کم‌آبی از جمله اهداف برگزاری رویداد اعلام شد..

پس از برگزاری  این نشست نیز بیانیه ای از سوی روسا و مدیران عامل سازمان سیما،منظر و فضای سبز کلانشهرها با موضوع بررسی راهکارها ، تجارب ، چالش ها و موانع سازگاری با کم آبی انتشار یافت.

اجراي طرح هاي جداسازي آب شرب از آب خام روي ميز سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این نشست به  تشریح اقدامات وزارت کشور پرداخت و گفت :  تهيه ۶۰۰ طرح جداسازي آب شرب از آب خام در شهرها و تصويب ۳۴۰ طرح در وزارت كشور و ابلاغ آن به شهرداريها، پايه گذاري پروژه ملي "مطالعه، طراحي و احداث شبكه آبرساني و آبياري فضاي سبز شهري" و  همچنین برگزاری ۲۴۸ دوره آموزش تخصصي فضاي سبز براي كاركنان شهرداري ها برگزار و چاپ ۱۳ عنوان كتاب تخصصي از جمله اقدامات اجرا شده در جهت سازگاري با كم آبي بويژه در مناطق خشك كشور بوده است .

جمالي نژاد در ادامه برخي روش هاي سازگاري با كم آبي در شهرها را شامل استفاده از گونه هاي گياهي مقاوم و كم آب بر و متناسب با اقليم هر منطقه، استفاده از منظر خشك در طراحي سيما و فضاهاي شهري، بازچرخاني آب و استفاده از پساب براي آبياري فضاي سبز شهري و تلاش براي كاهش تبخير در سطح فضاي سبز و منابع روباز آب در شهرها عنوان کرد..
جمالي نژاد در ادامه به اولويتهاي شهرداري ها در اين حوزه اشاره نمود و به شناسايي و استفاده بهينه از منابع آبي پايدار با اولويت پساب تاسيسات و فاضلاب و ساير آب هاي نامتعارف، توسعه كمربند سبز شهرها با هدف كنترل كالبدي شهر، استفاده از فناوري هاي نوين در توسعه و نگهداشت فضاي سبز نظير پشت بام هاي سبز و فضاي سبز عمودي اشاره نمود.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور در ادامه تاكيد نمود:  شناسايي و ثبت اطلاعات و جلوگيري از تخريب باغات شهري و تغيير كاربري آنها و حفظ و احياي باغ هاي عمومي شهري با استفاده از دانش بومي و الگوي سنتي باغ ايراني بايد در اولويت كاري شهرداري ها وشوراها قرار گيرد.
وي همچنين بر آموزش شهروندي و ارتقاء آگاهي هاي عمومي و برنامه ريزي براي جلب مشاركت مردم در اين حوزه و افزايش بهره گيري از ظرفيت واقفين، خيرين، تشكل هاي تخصصي و سمن ها در حوزه فضاي سبز شهري تاكيد نمود.
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه تعامل و همكاري سازنده وزارت نيرو و وزارت كشور در موضوع آب و مسووليتهاي مديريت شهري را بسيار با اهميت برشمرد و گفت: موضوعات عمده در اين حوزه عبارتند از جداسازي آب شرب از آب خام در شهرها و همچنين مهندسي رودخانه هاي عبوري از شهرها و تفكيك وظايف و مسووليتهاي وزارت نيرو و واحدهاي تابعه آن با شهرداري ها با توجه به عبور حدود ۱۷۵۰ كيلومتر مسيل و رودخانه از شهرها كه نيازمند بهسازي،  لايروبي و مديريت صحيح مي باشند.
جمالي نژاد همچنين گفت: برنامه ريزي براي انعقاد تفاهم نامه همكاري مشترك وزارت نيرو و وزارت كشور در حوزه ماموريت هاي مختلف و مشترك دو دستگاه مراحل نهايي را طي مي كند.
معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور همچنين ضمن تاكيد براينكه تعهدات قانوني و مفاد مصوبات هيات وزيران در اين حوزه بصورت جدي بايد در دستور كار شهرداريها قرار گيرد، اظهار كرد: در اين موضوع پيگيري ها و هماهنگي ملي نيز از سوي وزارت كشور بويژه در زمينه هاي قانون هواي پاك و تكليف شهرداري ها به تهيه طرح هاي جداسازي آب شرب از آب خام و عملياتي نمودن آنها و اجراي مفاد مصوبه هيات وزيران در زمينه سند آسيب شناسي فضاي سبز شهري در حوزه تامين اراضي بستر رودخانه ها و تامين پساب در حال انجام است.

 

  • سه شنبه ١١ تير ١٣٩٨ - ١٣:٠٩
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: