نسخه چاپي 

تاکید نایب رییس شورای شهر تهران بر حل مشکلات حقوقی کلانشهرها

نایب رییس شورای شهر بر تبادل تجربیات حقوقی بین شهرداران کلان شهرها برای مشکلات حقوقی شان تاکید کرد.

 

به گزارش شهرنوشت، سیدابراهیم امینی در بیست و هشتمین نشست مدیران حقوقی شهرداری های کلان شهرها- گفت: مجمع کلانشهرها در دوره اول شهرداری شکل گرفت و هدفش این بود که با توجه به این که مسائل و مشکلات کلان شهرها مشترک است با انتقال تجربیات از کلان شهرهای مختلف تلاش کنند این مسائل و مشکلاتشان بهتر و سریع تر حل شود. یکی از مسائل و مشکلاتی که شهرداری های کلان شهرها با آن مواجه هستند در ارتباط با آرایی است که از مراجع قضایی صادر می شود و معمولا کسانی که از تصمیمات شهرداری خودشان را متضرر می بینند دادخواست میدهند یا دیوان عدالت یا مراجع دیگر تا تصمیم شهرداری را نقض کنند. در این خصوص من فکر می کنم تبادل نظر و ارتباط منطقی و سازنده با مراجع قضایی می تواند جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرد .

وی افزود: در همین دوره پنجم شورا جلساتی با دیوان عدالت شروع کردیم تا خیلی از آرایی که به عنوان وحدت رویه صادر شده بود مورد کارشناسی مجدد قرار گیرد تا دردسرهای ناشی از آن رای به شکلی مثل گرفتن استفساریه از شورا حل شود یکی همین عوارض بود که راجع به تابلوهای تجاری رای وحدت رویه صادر شده بود که عوارض به آنها تعلق نمی گرفت بعد از بحث های ما و سازمان زیباسازی و مشکلاتی که مطرح شد استفساریه ای در این زمینه مطرح شد تا اگر این تابلو از حد عرف خارج بود و جنبه تبلیغاتی داشت شهرداری ها بتوانند عوارض بگیرند و مشکل حل شد.

نایب رییس شورای شهر در ادامه یادآور شد: یکی از کارکردهای این جلسات این است که دردهای مشترک را می تواند حل کند و آرایی که بخشی از درآمدها را از بین می برد می تواند با تلاش های ما و ارتباطات منطقی که گرفته می شود مورد تجدید نظر قرار گیرد. تا شهرداری ها در این زمینه با مشکلاتی مواجه نشوند.

وی بر استفاده از ظرفیت این نشست ها برای حل برخی مسائل و مشکلات حقوقی قوانین تاکید کرد و گفت: نکته دیگری که من فکر می کنم باید مورد توجه این نشست قرار گیرد تلاش برای اصلاح قوانین و مقرراتی است که مدیریت شهری با آن مواجه است ، برخی مواقع شاهدیم که تصمیماتی گرفته می شود و یا قوانینی وضع می شود که با واقعیت های موجود سازگار نیست و شناسایی و نقد آنها و انعکاسش در فضای حقوقی کشور و تعامل با مراجع قانون گذاری و جاهایی که شوراهای عالی استان ها می توانند تصمیم بگیرند می توانند در حقیقت اقدامی مهم و شایسته باشند تا به اصلاح قانون و تغییر آن منجر شود ضمن این که کلان شهرها هر کدام می توانند با نمایندگان مجلسی که در آن استان حضور دارند ارتباط برقرار کنند و بخشی از این مشکلات هم از این طریق حل و فصل می شود.

 

به گفته امینی  نکته دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد تبادل دانش و اطلاعات و حتی کمک به شهرداری های شهرهای کوچک است در برخی موارد به دلیل این که در شهرداری های کوچک دانش حقوقی لازم ممکن است وجود نداشته باشد به دلیل دفاع نامناسب حکمی برای آن شهرداری صادر می شود که تبدیل به رویه ای قضایی می شود و برای همه شهرها دردسر درست می کند  اگر در قالب جلسات با سایر شهرداری ها ضعف حقوقی برخی شهرداران کوچک برطرف شود بخشی ازمشکلات حقوقی حل خواهد شد.

وی به لایحه  ای در زمینه مشارکت بخش خصوصی در حوزه های عمومی اداره شهر اشاره کرد و گفت: اگر بخش خصوصی متقاعد شود و در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کند به صلاح کشورخواهد بود. اما همان طور که گفتم باید بخش خصوصی را قانع شود که سود لازم را به دست خواهد آورد.

 

  • چهارشنبه ٥ تير ١٣٩٨ - ٠٩:٤٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: