نسخه چاپي 

در نشست مشترک کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع کلانشهرها و عمران مجلس شورای اسلامی بررسی شد:

استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات مکانی در کلانشهرها

نشست مشترک کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع کلانشهرها و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به منظور استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات مکانی در کلانشهرها ( بند "ت" ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه ) برگزار شد .

 

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مجمع کلانشهرها، محمد عزتی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع کلانشهرها در این نشست اظهار داشت :  شهرداری ها از یک سو مجری مصوبات مجلس هستند و هر قانونی حتی اگربطور مستقیم مرتبط با شهرداری نباشد،  نقشی برای آنها در نظر گرفته می شود و از سوی دیگر  به دلیل لزوم استعلام های مختلف و متعدد از سایر نهادها در صدور مجوزهای ساختمانی  نگاه عموم مردم به شهرداری ها نگاه مطالبه گرانه بوده و شهرداری را به عنوان گلوگاهی در این فرآیند می بینند .

عزتی در ادامه با بیان اینکه دغدغه اصلی معاونین شهرسازی و معماری کلانشهرها برگزاری این قبیل نشست هاست  خاطر نشان کرد:  این موضوع در خصوص شهرداری های کلانشهرها با توجه به اینکه تقریبا نیمی از جمعیت کشور را در خود جای می دهند از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود .

وی همچنین به موضوعات مهم دیگر در حوزه شهرسازی و معماری کلانشهرها مانند موضوع حریم و  مدیریت زمین های داخل کلانشهرها (بازآفرینی و ساماندهی)  اشاره کرد و در ادامه هریک از معاونین شهرسازی و معماری به بیان مشکلات و چالش های پیش رو در حوزه مدیریت خود در کلانشهرها پرداختند.

سپس دکتر محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ، به مشکلاتی که کلانشهرها با آن روبرو هستند نظیر حوادث غیرمترقبه، تغییر اقلیم، سیلابها اشاره کرد و به دلیل تعدد موضوعات ضمن اشاره به کمیته حل مشکلات شهری و روستایی مجلس لزوم استمرار جلسات مشابه را در حل مسائل مفید عنوان کرد.

در ادامه جلسه فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی استمرار جلسات مشترک را در برقراری ارتباط بیشتر فیمابین نهادهای تاثیر گذار و دستیابی به زبان مشترک در حل مشکلات دانست.

 وی نیز بر لزوم توجه به مشکلات حریم کلانشهرها به عنوان یکی از موضوعات مهم تاکید کرد و مسائل مرتبط با حوزه شهرسازی در بودجه سال 98 کشور و قانون برنامه ششم توسعه را تشریح کرد.

مسعود حمزه ای مدیر کل نظارت بر طرح های توسعه ای شهری وزارت راه و شهرسازی نیز در ادامه توضیحاتی در خصوص طرح پایگاه اطلاعات مکانی طرح های توسعه و عمران GIS و سامانه مدیریت فرآیندهای کمیسیون ماده 5 ارائه نمود و هر یک از معاونین کلانشهرها و رئیس کمیته عمران شهری و روستایی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نظرات، دیدگاه­­ها  و مشکلات احتمالی پیش روی اجرای طرح حاضر را بیان کردند و نکات فنی طرح توسط دکتر مسگری و سایر اعضا مشاور تهیه کننده سامانه از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تشریح شد.

 در خاتمه این نشست مقرر شد نظرات تکمیلی معاونین شهرسازی و معماری در قالب یک گزارش تکمیلی توسط دبیرخانه کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران ظرف مدت مشخص در اختیار کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی قرار گیرد و موجبات استمرار نشست حاضر نیز پدید آید.

شایان ذکر است این جلسه  با حضور رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیته عمران شهری و روستایی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، معاونین شهرسازی و معماری، نمایندگان کلانشهرها، مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی و کشور، مشاور تهیه کننده سامانه در زمینه GIS از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

  • چهارشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٤٢
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: