نسخه چاپي 

تقویم تخصصی شهرسازی و معماری کلانشهرها تدوین شد

دبیر کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران از تهیه تقویم تخصصی کمیسیون شهرسازی و معماری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی مجمع کلانشهرها ، مرجان گلی پور اظهار داشت : کمیسیون شهرسازی ومعماری این مجمع درراستای هم افزایی مطلوب حوزه شهرسازی ومعماری،متشکل ازمعاونین شهرسازی ومعماری کلانشهرهای ایران درتحقق دستیابی به اهداف مشخص وتلاش بر دستیابی به هدف مشترک در خط مشی های شهرسازی کلانشهرهای کشور است و ضرورت دارد که به آرمان مشترکی در خط مشی های شهرسازی آنها دست یافت . 
گلی پور در ادامه یادآور شد: تقویم تخصصی کمیسیون شهرسازی و معماری به طور خاص تلاش دارد در کنار مقررات و ضوابط  شهرسازی و معماری و طرح های توسعه شهری ملاک عمل ضمن گرامیداشت مناسبت هایی نظیر روز معمار، روز جهانی شهرسازی و روز مهندسی  با توجه به ماهیت میان رشته ای حوزه شهرسازی و معماری و ارتباط آن با موضوعات مختلف کالبدی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، زیست محیطی، حمل و نقل، ایمنی، امنیت، زیبایی و ... موجب ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان شود.
وی  افزود: این تقویم نخست به معرفی و نهادینه کردن ارزش های عمومی فراگیر پرداخته ، سپس برنامه ریزی های گوناگون، روشها و اولویت های برخورد را با توجه به مقتضیات محلی هر یک از کلانشهرها در برخورد با موضوعات وارزیابی مجموعه اقدامات کلانشهرهای کشور در انتهای هر فصل بررسی می کند.
دبیرکمیسیون شهرسازی و معماری این مجمع افزود: در تقویم حاضر برای هر مناسبت شرح اقدام در نظر گرفته شده وبه تفکیک ماهیت پژوهشی و یا اجرایی آن به تفصیل بیان شده است به عنوان مثال می توان به اقدامات در نظر گرفته شده برای روز جهانی محیط زیست، روز بهره وری و بهینه سازی مصرف، روز صنایع دستی، روز اصناف، روز جهانی مسجد، روز پژوهش، روز فرهنگ عمومی، روز اقتصاد مقاومتی، روز جهانی کودک، روز جهانی سالمند، روزهای اختصاص یافته به برخی کلانشهرها مانند روز شیراز، روز تهران، روز همدان، روز رشت و سایر مناسبات مرتبط که در تقویم تخصصی به تفکیک فصول چهارگانه به تفصیل به آنها پرداخته شده اشاره کرد.
گلی پور تصریح کرد: ایجادوحدت رویه درحوزه معماری وشهرسازی به منظوردستیابی به اهداف کلان مشترک، به روزرسانی ماموریت های تعریف شده، همکاری گسترده،تشریک مساعی،انتقال تجربیات وانجام پروژه ها و طرحهای مشترک موردنیاز، برگزاری منظم گردهمایی ها،جلسات کمیته های تخصصی وکارگروه های موضوعی، برقراری ارتباط موثربانهادهاوسازمانهای مرتبط جهت تقویت ورفع نیازمعاونت های شهرسازی ومعماری کلانشهرهای کشور از اهداف کاربردی این کمیسیون می باشند.
وی در ادامه افزود: شهرسازی به دلیل ماهیت میان رشته ای خود، علاوه بر مباحث تخصصی برنامه ریزی شهری،منطقه ای و مدیرت شهری، طراحی شهری، زیبایی‌شناسی و منظر شهری با موضوعاتی مانند مهندسی آب و فاضلاب و مهندسی ترافیک و جامعه‌شناسی و …نیز در ارتباط می باشد و می‌تواند به عنوان حلقه واسط نظری بین رشته‌های مختلف عمل نماید.
 گلی پور ادامه داد : معماری  نیز به عنوان سبک طراحی و شیوه ساخت و ساز ساختمان‌ها ودیگر سازه‌های فیزیکی پاسخگوی به نیازهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اقوام، نگرش ها و جغرافیا به عنوان هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی وزیباشناسانه می باشد. 
وی در خاتمه خاطر نشان کرد: بر این اساس حوزه شهرسازی و معماری با به حداقل رساندن مشکلات شهری و پاسخگویی به نیازهای عمومی جامعه شهری باید موجبات بهبود کیفیت زندگی ساکنان را فراهم نماید. آنچه که در سیاست‌های هویتی و روش نامگذاری روزها در تقویم سالیانه در جوامع مختلف وجود دارد معرفی و نهادینه كردن ارزش هایی است كه بدان معتقدند و دانست این نکته ضرورت دارد که برای تقویت ارزش‌ها و یا ایجاد آنها در حوزه‌های مختلف، از چه روش‌هایی استفاده شود و  اولویت هر یک از روش‌ها در چه حوزه های ارزشی باشد؟

  • دوشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٣:٠٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: