نسخه چاپي 

با حضور شهرداران کلانشهرها و قائم مقام بانک مرکزی بررسی شد :

انتشار اوراق مشارکت شهرداریها در حوزه ی حمل و نقل عمومی و آلودگی هوا

به منظور بررسی روند انتشار اوراق مشارکت اجرای طرح های مربوط به حمل و نقل عمومی و کاهش آلوگی هوا و باز آفرینی شهری نشست هم اندیشی با حضور شهرداران کلانشهرها، قائم مقام و مدیران بانک مرکزی ، سازمان شهرداریها و سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور در ساختمان بانک مرکزی تشکیل شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مجمع شهرداران کلانشهرها ، کمال مرادی دبیر کل این مجمع با اعلام این خبر گفت : این نشست با توجه به احکام قانون بودجه سالانه ی کل کشور که امکان انتشار اوراق مشارکت توسط شهرداری ها برای اجرای طرحهای حمل و نقل عمومی فراهم  شده است ، چگونگی تسهیل و تسریع در روند انتشار اوراق مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت .

دبیر کل مجمع شهرداران در ادامه  اظهار داشت  : در این نشست ابتدا شهرداران و مدیران شهرداریها ضمن ارزیابی مثبت از نتایج انتشار اوراق مشارکت و اسناد تسویه ی بدهی شهرداریها به بانک ها در پیشبرد برنامه های مدیریت شهری و قدردانی از همکاری و تشریک مشاعی مناسب بانک مرکزی در زمینه ی انتشار اوراق مشارکت انتظارات و مشکلات  موجود در روند انتشار اوراق مشارکت را تشریح کردند.

شهرداران کلانشهرها در ادامه  طولانی بودن فرایند صدور مجوز ، نرخ سود اوراق مشارکت واگذاری خرید و فروش در بازار ثانویه، قیمت تمام شده ی اوراق با توجه به مشارکت شرکت های تامین سرمایه در خرید و فروش آنها را  از مهمترین مشکلات شهرداریها در استفاده ی مناسب از ظرفیت قانونی فراهم شده برای ایجاد و توسعه زیر ساخت های حمل و نقل عمومی برشمردند و از مسئولان بانک مرکزی برای رفع موانع موجود درخواست مساعدت کردند.

آنها در ادامه  با تاکید بر ضرورت مشارکت شهروندان در خریداری اوراق مشارکت از بانک مرکزی درخواست کردند که بازنگری در نرخ سود اوراق مشارکت امکان مشارکت بیش از پیش شهروندان را در این مورد فراهم نمایند.

در ادامه دکتر اکبر کمیجانی قائم مقام ، سید علی اصغر میر محمد صادقی مدیر کل اعتبارات و شهرزاد دانشمندی رییس اداره اعتبارات بانک مرکزی نظرات و دیدگاههای خود را در مورد مسائل مطرح شده توسط شهرداران و راهکارهای برون رفت از مشکلات مطرح شده تشریح کردند.

در پایان ضمن ارزیابی مثبت مباحث و نتایج نشست مقرر شد در جهت هماهنگی بیشتر در پیشبرد اهداف و برنامه های انتشار اوراق مشارکت توسط شهرداریها نشست های فصلی با حضور مدیران ذی ربط شهرداری ها و بانک مرکزی و وزرات کشور در جهت تسریع و تسهیل امور انتشار اوراق برگزار شود.

شایان ذکر است که در بند "د تبصره 5 قانون بودجه سال 1398 کل کشور اجازه ی انتشار 80 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت جهت اجرای خطوط مترو، قطار شهری حمل و نقل عمومی شهرهای کشور و همچنین طرح های بازآفرینی شهرهای مذهبی کشور  پیش بینی شده است که 50 درصد اصل وسود این اوراق در تعهد دولت و 50 درصد در تعهد شهردرایهای ناشر اوراق است .

مرادی خاطر نشان کرد : در سال های گذشته فرآیند ابلاغ  مجوز انتشار اوراق مشارکت دیر انجام می شد و این امر باعث می شد که اکثر شهرداری ها نتوانند از این تسهیلات بهره برداری کنند بر این اساس  مقرر شد فرآیند ابلاغ از سوی بانک مرکزی در سال جاری حداکثر تا شهریور ماه انجام شود.

در این نشست شهرداران شهرهای اهواز ، اصفهان ،شیراز ، تبریز، کرج و معاونان مالی و اقتصاد شهری شهرداری های تهران ، مشهد ، قم  حضور داشتند.

شایان ذکر است پس از اتمام این جلسه شهرداران و دبیر کل مجمع ضمن دیدار با دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ، روسای کمیسیونهای مرتبط و برخی از نمایندگان در خصوص اشکالات لایحه مالیات بر ارزش افزوده و روند اصلاح آن مذاکره و تبادل نظر کردند.

  • چهارشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٣:٣٥
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: