نسخه چاپي 

مدیر کل هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اعلام کرد:

اختصاص کمک های دولتی به شهرداری ها در حوزه ی محیط زیست / اختصاص عوارض کالاهای مخرب محیط زیست به مدیریت پسماند

مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در نشست کمیته محیط زیست مجمع شهرداران کلانشهرها از جذب اعتبارات و تسهیلات دولتی به حوزه ی محیط زیست در شهرداری ها خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مجمع کلانشهرها، سید حبیب راضی در این نشست اظهار داشت  : با توجه به پیگیری ها و جلسات مشترک با دولت و مصوبه ی مجلس شورای اسلامی مقرر شد عوارض حاصل از  8 گروه کالایی مخرب محیط زیست که شامل یک هزارم ارزش کالاست به  موضوع مدیریت پسماند در شهرداری های کشور اختصاص یابد .

راضی با اشاره به اینکه در سال جاری و تاکنون بخشی از این اعتبارات محقق شده است و به 7 استان ساحلی اختصاص یافته است ابراز امیدواری کرد : این کمک های مالی به مرور به بخش های دیگر نیز تسری پیدا می کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور به 284 بخش تقسیم شده است که هر بخش شامل تعدادی شهر و روستاست افزود: این اعتبارات برای سرمایه گذاری در تمامی فعالیت های  حوزه ی پسماند از جمله جمع آوری و پردازش  اختصاص یافته است .

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود از تصویب آیین نامه اجرایی هوای پاک در کمیسیون های دولت خبر داد و اظهار داشت : در آیین نامه مقرر شده است که سرانه ی فضای سبز در شهرهایی با جمعیت بالاتر از 50 هزار نفر به 15 مترمربع یا بالاتر ازآن برسد که تامین نهال آن با جهاد کشاورزی ، زمین با منابع طبیعی ، آب از طریق آب و فضلاب و اجرا و نگهداری از فضای سبز بر عهده ی شهرداری خواهد بود.

راضی در ادامه همچنین بر استفاده از ظرفیت کمیسیون کلانشهرها در هیئت دولت تاکید کرد و افزود: در سال 93 از تعداد 8 سندی که در این کمیسیون به تصویب رسید 6 سند مربوط به حوزه خدمات شهری و محیط زیست بوده است .

 

مدیر کل محیط زیست شهرداری تهران تاکید کرد:

لزوم توجه به ملاحضات زیست محیطی در ساخت وسازها

مدیر کل محیط زیست شهرداری تهران در نشست کمیته محیط زیست کلانشهرها گفت : عدم توجه به برخی ملاحظات زیست محیطی در اجرای پروژه ها و ساخت و سازها باعث اثرات مخرب جبران ناپذیری می شود که از جمله ی آنها باعث تشدید عوارض سیلاب های اخیر شد.

شینا انصاری در این نشست در ابتدا با نگاه اجمالی به نشست های قبلی این کمیته با محوریت بهینه سازی انرژی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر گفت : تبادل تجارب موفق ، ارائه راهکارهای متناسب و قابل اجرا و انسجام و وحدت رویه شهرداری های کلانشهرها در حوزه ی محیط زیست از جمله اهداف برپایی این نشست هاست.

انصاری در ادامه با اشاره به اهمیت ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه های شهری گفت : در حال حاضر موضوع غربالگری و کنترل پروژه های بزرگ در شهرداری تهران و الزام مجریان به تهیه پیوست های زیست محیطی با حضور اساتید و کارشناسان محیط زیست در حال اجراست.

وی آشنایی و آموزش با قوانین زیست محیطی را از دیگر اهداف این نشست عنوان کرد و افزود: اگرچه هنوز نارسایی هایی در قانون وجود دارد اما متاسفانه از برخی از ظرفیت های قانونی که می توان استفاده کرد آگاهی نداریم که بدین منظور برپایی کارگاههای آموزشی از جمله اولویت های کمیته محیط زیست کلانشهرهاست.

دبیر کمیته محیط زیست کلانشهرها در ادامه تصریح کرد : موضوع عوارض آلایندگی از جمله ظرفیت های خوبی است که در صورت اجرایی و تصویب شدن آن  واحدهای تولیدی صنعتی که آلودگی آنها محرز شود باید به سازمان مالیات معرفی شوند و یک درصد از درآمدشان را به شهرداری تعلق گیرد که این اعتبار می تواند صرف امور محیط زیست شهرها شود.

انصاری همچنین موضوع هوای پاک را یکی از اولویت های این کمیته عنوان کرد و اظهار داشت : 8 آیین نامه ی اجرایی قانون هوای پاک مصوب سال 96 به تصویب رسیده است .

 

دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرها :

حل مشکل آلودگی چالش اصلی کلانشهرهاست

کمال مرادی دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران نیز در این نشست با بیان اینکه حل مشکلات زیست محیطی به ویژه آلودگی هوا از مهمترین دغدغه های شهرداری های کلانشهرهاست گفت : با همفکری و هم افزایی نظرات فنی و کارشناسی مدیران شهرداری ها و پیگیری های این مجمع توانستیم تا حدودی حمایت و اعتبارات دولتی را برای توسعه ی حمل و نقل عمومی جذب کنیم .

مرادی با بیان اینکه در حال حاضر  موضوع آلودگی هوا ،ترافیک و افزایش جمعیت شهری، یکی از مشکلات و چالش های جدی دولت و شهرداریهای کلانشهرهاست افزود: پیرو جلسات ادواری مجمع شهرداران کلانشهرها و گزارش این مجمع پیرامون  نیاز شهرداری ها به توسعه خطوط حمل و نقل عمومی ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در خصوص تعیین تکلیف ساخت 2 هزار و 400  واگن قطار شهری دستور ویژه ای صادر کرد.

مرادی هدف از  تشکیل نشست های تخصصی کمیسیون های و کمیته های زیر مجموعه آن را انتقال تجارب کلانشهرها به یکدیگر برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان عنوان کرد و افزود : با توجه به اهمیت روز افزون محیط زیست در شهرهای بزرگ ، این مجمع آمادگی دارد پیشنهادات کارشناسان این کمیته را در قالب سند زیست محیطی در نشست شهرداران و پس از ان در کمیسیون ویژه دولت مطرح و به تصویب برساند.

محسن مرادی دبیر کمیسیو ن خدمات شهری مجمع کلانشهرها نیز در این نشست تعامل این کمیته با سایر کمیته ها را خواستار شد و تعامل و چاره اندیشی برای پیگشیری از خسارات زیست محیطی را از مهمترین اهداف آن عنوان کرد .

وی برپایی کارگاههای آموزشی را از مهمترین برنامه های اجرا شده در کمیسیون محیط زیست عنوان کرد و افزود : برای نمونه در موضوع ایمنی کارگاههای تولیدی خانگی حدود 6 هزار نفر آموزش دیدند که این اقدام می تواند تا حدود زیادی از آسیب هایی چون آتش سوزی و وارد شدن خسارات جبران ناپذیر بکاهد.

دبیرکمیسیون خدمات شهری و محیط زیست  آسیب شناسی در ادامه یاد آور شد : مرکز پژوهشهای سازمان شهرداری ها آمادگی برپایی کارگاههای آموزشی در حوزه خدمات شهری و محیط زیست را دارد.

در ادامه این جلسه نمایندگان  شهرداریهای اهواز ، اراک ، شیراز و به ارائه گزارش های خود در زمینه آسیب شناسی سیلاب های اخیر در این کلانشهرها پرداختند.

در این نشست همچنین شینا انصاری مدیر کل محیط زیست شهرداری تهران به سمت دبیر کمیته محیط زیست مجمع کلانشهرها انتخاب و در خاتمه نیز کارگاه آموزشی آشنایی با قوانین مرتبط با مسایل زیست محیطی و اقدامات حقوقی در این حوزه برگزار شد.


 

  • سه شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٨ - ١٥:١٤
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: