نسخه چاپي 

در نشست مدیران سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری کلانشهرها بررسی می شود

شیوه های نوین تامین مالی شهرداری ها/ توسعه مشارکت و سرمایه گذاری در شهرداری ها

نشست کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری های کلانشهرها، با سرفصل هایی چون بررسی شیوه های نوین تامین مالی برای شهرداری ها به میزبانی شهرداری کلانشهر اصفهان، 11 و 12 مهرماه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه مجمع، در این نشست مدیران سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری های کلانشهرها به بحث و تبادل نظر می پردازند و بررسی و آسیب شناسی فرآیند مشارکت و سرمایه گذاری ،ارائه مدل تهیه بسته های حمایتی و تشویقی سرمایه گذاری ، لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها و شیوه های نوین تامین مالی در شهرداری ها از جمله سرفصل های مورد نظر در این نشست خواهد بود.

مهندس کمال مرادی مدیر دبیرخانه مجمع شهرداران در این خصوص تصریح کرد: اعضا در این نشست ضمن انتقال تجارب و دستاوردهای شهرداری ها ، درخصوص مسایل اقتصادی و سرمایه گذاری ،گسترش فعالیت ها و ایجاد ظرفیت های کارشناسی و مدیریتی و اجرایی در این حوزه در راستای توانمند سازی شهرداریها و مشارکت فعال و موثر بخش خصوصی در اجرای طرح ها و پروژه های توسعه شهری و سرمایه گذاری، گفتگو می کنند.

مهندس مرادی با بیان اینکه در حال حاضر تامین منابع توسعه و عمران شهرها با استفاده از منابع عمومی کشور به صلاح نیست و از سوی دیگر با عوارض دریافتی فعلی حتی نمی توان هزينه نگهداشت شهرها را تأمين نمود تاکید کرد : فعال سازی حوزه سرمایه گذاری و به کار گرفتن سرمایه گذاران و ایجاد ارزش افزوده، یکی از راهها برای توسعه شهرهاست و باید از ظرفیت آنها در راستای توسعه زیر ساخت ها قدم برداریم .

وی در خصوص اهداف راه اندازی کمیسیون سرمایه گذاری و مشاركت ها در دبیرخانه مجمع شهرداران کلانشهرها گفت: این کمیسیون راه اندازی شد تا اولا در کنار سرمایه گذاران باشیم و برای موضوعات مختلف آنها برنامه ریزی کنیم و هم با پیگیری قوانین، خلاء های موجود را برطرف و امنیت و تضمین اقتصادی را برای سرمایه گذاران فراهم کنیم تا از این طریق ضمن جذب سرمایه گذاران و اجرای پروژه های مختلف، برخی معضلات شهر نیز حل شود.

مهندس مرادی چابک سازی و کوچک سازی شهرداری ها را یکی راهکارهای کاهش هزینه ها در شهرداری ها عنوان کرد و افزود: در حال حاضر این سازمان بسیار سنگین است و باید با واگذاری به بخش خصوصی آن را کوچک سازی و سپس رقابت صحیحی در بخش خصوصی راه بیاندازیم.

وی مشکل بعدی فراروی شهرداری ها را تامین منابع مالی عنوان کرد و افزود: با اینکه در حال حاضر شهرداری ها منابعی را در اختیار دارند اما این منابع تکاپوی هزینه ها را نمی دهد و ما باید به راههای ایجاد درآمد پایدار بیاندیشیم  و با استفاده از عقل و علم بتوانیم رونق شهری و شکوفایی اقتصادی را به بار آوردیم .

  • دوشنبه ٩ مهر ١٣٩٧ - ١١:٥٨
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: