نسخه چاپي 

مدیران حقوقی مجمع شهرداران کلانشهرها در نشست کمیته تخصصی تاکید کردند:

مخالفت با نظارت دیوان محاسبات بر عملکرد مالی شهرداریها

مدیران حقوقی مجمع شهرداران کلانشهرها در نخستین نشست کمیته دیوان محاسبات و عدالت اداری ورود و نظارت دیوان محاسبات به شهرداریها را غیر قانونی عنوان کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مجمع شهرداران کلانشهرها ، مسعود هاشم پور مدیر اداره کل حقوقی شهرداری کلانشهر تبریز و رئیس این کمیته با بیان اینکه ورود دیوان محاسبات به شهرداری ها مغایر اصل 55 قانون اساسی و اختیارات قانونی شورای اسلامی شهراست تصریح کرد: نظارت دیوان محاسبات تنها برای سازمان ها و نهادهایی است که از بودجه ها و اعتبارات مالی دولت استفاده می کنند این در حالی است که شهرداریها مشمول بودجه های دولتی نیستند و  نظارت بر مصارف و منابع مالی آنها از سوی حسابرسان منتخب از سوی شورا انجام می شود .

هاشم پور در ادامه بحث و تبادل نظر پیرامون قانون استفاده از ساختمان های مسکونی به عنوان مطب پزشکان و حرفه های وابسته مصوب سال 1366 را از دیگر محورهای این نشست عنوان کرد و افزود: در سال 1397 طرح اصلاحی از سوی شورایعالی استانها به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که این طرح از سوی اعضای شرکت کننده در کمیته بررسی و مقرر شد مکاتباتی در این خصوص با مراجع ذی ربط انجام شود.

مدیر کل حقوقی شهرداری کلانشهر تبریز با اشاره به برپایی دومین نشست کمیسیون حقوقی با قضات دیوان عدالت اداری که به زودی در کلانشهر شیراز برگزار می شود ، موضوع مذکور را از یکی از دستورات این جلسه برشمرد.

وی در ادامه ایجاد وحدت رویه در خصوص نحوه ی بازرسی و حسابرسی اسناد و مدارک مالی شهرداریها را از نکات مورد توافق مدیران حقوقی کلانشهرها در این نشست عنوان کرد و افزود: به منظور ابطال طرح نظارت دیوان محاسبات با شهرداری ها مکاتبات و رایزنی های لازم اجرا می شود.

هاشم پور بررسی موضوع ارجاع امر به کارشناسی رسمی دادگستری توسط دیوان عدالت اداری و عدم ابلاغ این نظریات به شهرداری را یکی دیگر از موارد مورد بحث در این نشست عنوان کرد و افزود: در این راستا مقرر شد نظرات کارشناسی شهرداری کلانشهرها در خصوص نحوه ی اجرای ماده 63 قانون دیوان و ارجاع امر به کارشناس رسمی جمع آوری و از سوی مجمع شهرداران به ریاست دیوان عدالت اداری منعکس شود.

وی در خاتمه به اهداف تشکیل کمیته ی فوق اشاره کرد و اظهار داشت : این کمیته پس از برپایی نخستین نشست مشترک مدیران حقوقی و قضات دیوان عدالت اداری در کلانشهر تبریز و به منظور ارائه راهکارهای عملی برای تعامل و حل مشکلات شهرداری ها با دیوان محاسبات و عدالت اداری تشکیل شده است .

 

کمال مرادی دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرها نیز که در این نشست حضور داشت بر ایجاد وحدت رویه و اتخاذ تصمیم مشترک بین شهرداری های کلانشهرها در خصوص موارد مرتبط با دیوان محاسبات و دیوان عدالت اداری تاکید کرد.

دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرها ابراز امیدواری کرد  با برگزاری نشستهای مشترک مدیران حقوقی با مدیران و قضات دیوان عدالت اداری و رسیدن به فهم مشترک و یافتن راه حلهای منطقی و متناسب ، مسیر ارائه خدمت به شهروندان هموار گردد.


  • دوشنبه ١١ شهريور ١٣٩٨ - ٠٩:٤١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: