نسخه چاپي 

9 شهردار تهران پس از انقلاب در یک قاب؛ چهار شهردار غایب بودند

هم اندیشی حناچی و شهرداران سابق تهران پیرامون مشکلات پایتخت

نشست هم اندیشی پيروز حناچي، با شهرداران تهران پس از انقلاب، صبح امروز در دفتر شهردار تهران برگزار شد.

به گزارش شهرنوشت، در این نشست محمد توسلی، سید کمال الدین نیک روش، غلامحسین دلجو، محمدنبی حبیبی، سید مرتضی طباطبایی، مرتضی الویری، محمد علی نجفی و محمدعلی افشانی حاضر بودند. همچنین محمود احمدی نژاد، محمدباقر قالیباف، محمدحسن ملک مدنی و غلامرضا کرباسچی حضور نداشتند. 
محور اصلی این هم اندیشی، بحث و گفتگو درباره چالش های مهم تهران و راهکارهای حل مشکلات بود. شهردار تهران در این نشست خطاب به شهرداران گذشته پایتخت این پرسش را مطرح کرده است که اگر جای من بودید، چگونه تهران را اداره می کردید؟ هر یک از حاضران به بیان خاطرات خود از دوران شهردار بودنشان پرداخته اند. از جمله محمدنبی حبیبی به ذکر این موضوع پرداخت که زمان شهردار بودن او سیل مهیبی در تهران آمد و مدتی بعد موشک باران شروع شد. او در این نشست شرح داد که چگونه بر این مشکلات فائق می آمده است.
حناچی نیز با ارائه آمارهایی درباره وضعیت سلامت مردم تهران و آلودگی و ترافیک؛ مهمانان این نشست را در جریان جزئیات مشکلات پایتخت نشینان قرار داد.

انتقاد الویری از افزایش بی رویه نیروی انسانی در شهرداری طی 17 سال
شهرنوشت: مرتضی الویری، شهردار سابق تهران پس از جلسه 8 شهردار پس از انقلاب تهران با پیروز حناچی، از افزایش نیروی انسانی در شهرداری طی ۱۷ سال اخیر انتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، مرتضی الویری پس از جلسه شهرداران سابق تهران با پیروز حناچی در جمع خبرنگاران گفت: ۱۷ سال پیش من در آن سوی میز نشسته و شهردار تهران بودم و امروز در این سوی میز و عضو شورای شهر هستم. من تمام ایده‌های خود را در همان برنامه سوم توسعه شهرداری تهران می بینم که از هفته آینده در دستور کار شورای شهر قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در آنجا اولویت اصلی حل مشکل حمل و نقل، ترافیک و آلودگی هوا است که به نوعی ارتباط مستقیم با هم دارند و اگر یکی از آن ها را حل کنیم، دیگری هم حل خواهد شد.
الویری در پاسخ به این سوال از ۱۷ سال قبل که شما شهردار بودید تا الان چه دستاوردهای بزرگی در تهران به دست آمده است گفت: زمانی که من در شهرداری بودم بودجه سالیانه با ۷۰۰ میلیارد تومان بسته می‌شد، اما الان این بودجه به ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است، یا نیروی انسانی در زمان من ۲۵ هزار نفر بود که امروز به ۶۸ هزار نفر رسیده است.
وی افزود: از آن زمان تاکنون تهران دو برنامه توسعه دارد و چندین شهردار را تجربه کرده است و امروز شبکه های بزرگراهی گسترده شده و خط مترو که زمانی تنها یک خط بود امروز یک شبکه گسترده مترو شده است و دو خط دیگر هم تا نیمه دوم سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

 

حبیبی؛ شهردار تهران در زمان جنگ:
فرایند صدور مجوز ساخت و ساز را از 18 ماه به 6 ماه کاهش دادم

شهرنوشت: محمدنبی حبیبی، شهردار تهران در فاصله سال های 62 تا 66 گفت که در زمان مدیریت خود فرایند صدور مجوز ساخت و ساز در پایتخت را از 18 ماه به 6 ماه کاهش داد.
به گزارش شهرنوشت، محمدنبی حبیبی پس از جلسه شهردار تهران با سایر شهرداران بعد از انقلاب تهران داشت، در جمع خبرنگاران گفت: تهران مسائل و مشکلات متنوعی دارد و به نظر من آقای حناچی باید به صورت متوازن این مشکلات را ببیند و برای حل آن ها برنامه‌ریزی کند.
وی ادامه داد: زمانی که در شهرداری بودم با مشورتی که با کارشناسان فنی انجام دادم، ۵۰ مورد از مشکلات شهر تهران را لیست کردیم که یکی از آن ها ترافیک و دیگری مشکل فضای سبز بود. البته در آن زمان هنوز مشکل آلودگی به شکل امروزی وجود نداشت.
حبیبی در پاسخ به این سوال که شما در دوره خود چه دستاورد بزرگی داشتید، گفت: وقتی در شهرداری بودم پروژه مترو متوقف شده بود و موانع زیادی سر راه آن قرار داشت، اما در نهایت این پروژه استارت خورد.
وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه ما در شهر تهران ۵۰ هزار بخشنامه متناقض داشتیم که عامل سوء استفاده و فساد شده بود که تلاش کردیم آن ها را ساماندهی کنیم. نکته دیگر این بود که در زمان من برای گرفتن مجوز ساخت و ساز گاهی ۱۸ ماه زمان صرف می‌شد که تلاش کردیم این زمان را کوتاه کنیم و وقتی شهرداری را تحویل دادم زمان صدور مجوز به ۶ ماه کاهش یافته بود.
حبیبی گفت: در زمان ما مسئله مهمی که وجود داشت جنگ بود، در دوره تصدی من در شهرداری، تهران ۶۰ بار موشک باران شد و در این شرایط سخت ما تلاش کردیم که ضمن اداره شهر مردم را سرزنده و شاداب نگه داریم.

  • چهارشنبه ١٩ دی ١٣٩٧ - ١٠:٤٢
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: