نسخه چاپي 

عیدی خبر داد:

هم افزایی دستگاههای متولی فرهنگ در ۱۷ کلانشهر

رییس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان شهرهاي کشور گفت: هدف از تشکيل اين کميسيون، ايجاد ارتباطاتي در سطح ملي با مجلس، وزارت خانه هاي متكلف امر فرهنگي و حوزه هاي اجتماعي است تا بتوان با توجه به شاخصه هاي بومي و ملي، طرح هاي ملي را در ۱۷ كلان شهر پياده سازي كرد.

محمد عیدی با بیان اینکه مجمع کلان شهرهای ايران شامل ۱۷ کلان شهر بزرگ کشور است که با حضور شهرداران كلان‌شهرها و به رياست شهردار تهران تشكيل شده است، اظهار كرد: اين مجمع از كميسيون‌هايي شامل كميسيون برنامه ريزي، اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي تشكيل شده است؛ كميسون فرهنگي و اجتماعي نيز، كميته‌هاي شامل كميته گردشگري، اجتماعي، فرهنگ و هنر، ورزش، تفريح و كارآفريني دارد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان شهرهاي کشور ادامه داد: از آنجايي که شهرداري‌ها هم امکانات اجرايي دارند و هم واجد قدرت كارشناسي هستند، بيشترين سطح تعامل را با تشكل‌هاي مدني داشته و اين مهم يكي از اهداف كميسيون فرهنگي و اجتماعي مجمع كلان شهرهاي كشور است.

عیدی با اشاره به کلان شهر اصفهان گفت: اصفهان عصاره‌ای از شاخصه‌های فرهنگی ديگر کلان شهرهاي کشور را دارد و در يک زمينه گفتگويي شکل گرفته و در طول تاريخ در مركز نجد ايران زمينه حضور عناصر فرهنگي را به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: در این راستا اصفهان، مراودات بسیار خوبی را با اين ۱۷ کلان شهر از جمله رشت، قزوين و تبريز داشته است؛ نگاه ما نيز در اين کميسيون در راستايي است که هرکدام از اين كلان شهرها ظرفيت مخصوص به خود را دارد و مي توان از ظرفيت آنها براي پيشبرد اهداف فرهنگي در كشور به صورت موثرتر، كارشناسانه تر و كارآمدتر استفاده كرد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجمع کلان شهرهاي کشور افزود: اين کميسيون مي تواند به عنوان يک بازو براي حوزه هاي متكلف اين امر شامل وزارتخانه ها و مجلس عمل كند بنابراين چنانچه اين شهرها بتواند يك زنجيره ارزشي را ايجاد كنند، ايران بالنده اي به لحاظ فرهنگي باز توليد مي شود.

عیدی تاکید کرد: اولویت این کميسيون ايجاد تعامل بين حوزه هاي مختلف است که به صورت جزيره اي عمل مي کنند در اين صورت هم افزايي ميان ارگان ها و اهداف فرهنگي محقق مي شود اين در حالي است كه يكي از مشكلات كلان شهرهاي كشور از جمله اصفهان، جزيره اي عمل كردن ارگان ها است به نحوي كه در برخي موارد سازمان ها عملكرد يكديگر را نيز خنثي مي كنند.

وی افزود: ظرفیت کلان شهرها باید از حالت منفرد خارج شده و تجمیع شود تا اهداف فرهنگی در سطح ملي را محقق کند بنابراين اين کميسيون با ايجاد ارتباط ميان کلان شهرها مي تواند زمينه ايجاد تشکل هاي مدني از جمله خيريه ها و كانون هاي فرهنگي در يك بسترگسترده ملي را فراهم كند؛ بنابراين دركنار ارتباط نهادهاي رسمي بايد زمينه براي فعاليت نهادهاي مدني نيز فراهم شود.

  • سه شنبه ١٨ دی ١٣٩٧ - ١٠:١٤
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: