نسخه چاپي 

معاون پژوهش مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان رضوی:

کود کمپوست جایگزین مناسبی برای کودهای آلی است

معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: کمپوست جایگزین خوبی برای کودهای آلی اعم از حیوانی و مرغی است بنابراین به راحتی می‌توان از این نوع کود با قیمت مناسب‌تر و اثرگذاری بیشتر نسبت به دیگر انواع کودها در زمین‌های کشاورزی استفاده کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، پیمان کشاورز در کارگاه آموزشی آشنایی و ترویج کود کمپوست که در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: طی دو سال گذشته 66 نوبت نمونه‌برداری از کارخانه کمپوست مشهد انجام گرفته است تا میزان خطرپذیری استفاده از این کود در تولیدات کشاورزی مشخص شود.
وی افزود: میزان کربن آلی موجود در کود کمپوست تولیدی در سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد حدود 25 درصد است که با میزان کربن موجود در کودهای دامی برابری می‌کند و حتی شرایط نسبتا بهتری هم دارد.
معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام گرفته، مقدار عناصر غذایی موجود در کود کمپوست مانند پتاسیم حدود 1.5 درصد است در حالی که این میزان در کودهای حیوانی حدود 6 درصد است.
وی با بیان اینکه میزان شوری کود کمپوست از کود حیوانی کمتر است، بیان کرد: بررسی میزان عناصر سنگین و آلوده کننده کود کمپوست نشان می‌دهد که مقدار هیچ یک از عناصر سنگین در این نوع کود بیشتر از حد مجاز نیست.
کشاورز با اشاره به مطالعات در حال انجام برای تعیین میزان خطرپذیری استفاده از کمپوست در بلندمدت گفت: این موضوع تا 6 ماه آینده مشخص می‌شود اما نتایج اولیه نشان می‌دهد که حدود مجاز عناصر سنگین در کود کمپوست در بلندمدت هم هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
معاون پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی با بیان اینکه کمپوست جایگزین خوبی برای کودهای آلی اعم از حیوانی و مرغی است، خاطرنشان کرد: به راحتی می‌توان از این نوع کود با قیمت مناسب‌تر و اثرگذاری بیشتر نسبت به دیگر انواع کودها در زمین‌های کشاورزی استفاده کرد و اثرات مفید آن را روی خاک و گیاه شاهد بود.

  • چهارشنبه ١٤ آذر ١٣٩٧ - ١٠:١٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: