نسخه چاپي 

آخرین تصمیمات وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی "گذر آقا نورالله نجفي"

میدان نقش جهان یکی از با ارزش‌ترین پهنه های فرهنگي و تاريخي اصفهان از ديرباز با حواشي متعددي مانند عبور خط دوم مترو، احداث برج جهان نما و تردد خودروها در حريم خود مواجه بوده و موجب نگراني دوستداران ميراث فرهنگي شده است؛ يکي از اين چالش ها که از سال ۱۳۹۲ مطرح شده گذر آقانورالله نجفي است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در اواسط دهه ۸۰ تملک و آزادسازی های گذر آقانورالله نجفی توسط مدیریت شهري آغاز و اوايل دهه ۹۰ بخش عمده‌اي از آزاد سازي‌ها انجام شد؛ طبق صورتجلسه کميسيون ماده پنج شهر اصفهان که در سال ۱۳۹۴ تنظيم شد خيابان سازي گذر آقانورالله نجفي در دستور کار قرار گرفت، طبق اين صورتجلسه احداث گذر آقانورالله نجفي با عرض ۱۴ متر مورد تائيد استاندار، شهردار، مديرکل ميراث فرهنگي، مديركل راه و شهرسازي و رئيس شوراي اسلامي شهرستان اصفهان قرار گرفت و در تيرماه ۱۳۹۴ احداث گذر از سوي استاندار وقت به شهرداري ابلاغ شد.

احداث گذر آقانورالله نجفی اعتراضات زیادی را از سوی علاقه‌مندان به میراث فرهنگي نسبت به عملياتي شدن اين طرح به همراه داشته است، آنها معتقدند گذر آقا نور الله نجفي که به صورت L مانند خيابان حافظ را به خيابان نشاط متصل مي کند، حريم درجه يک ميدان نقش جهان را نقض خواهد کرد و موجب تخريب بافت تاريخي پشت مسجد شيخ لطف الله و بناهاي تاريخي ارزشمند و ثبت ملي شده اين بافت تاريخي مي‌شود. اين در حالي است که تا دي ماه سال ۱۳۹۷ اعتراض و مخالفتي از سوي اداره كل ميراث فرهنگي استان با اجراي اين پروژه نشده بود.

 چندی پیش دوستداران میراث با راه اندازی کمپین «نه به ايجاد گذر آقا نورالله نجفي» و ارسال نامه‌ هايي به رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و مسئولان وزارت راه خواهان توقف عمليات اجرايي اين گذر شدند، اما از سوي ديگر مديريت کنوني شهرداري اصفهان نيز که اين پروژه را از قبل به ارث برده با درخواست و فشار ساکنان و کاسبان منطقه مواجه است كه پيگير ساماندهي هر چه سريع تر محل زندگي و كسب و كار خود هستند. 

با پیگیری‌های صورت گرفته مدیريت شهري چهارشنبه هفته گذشته _۱۳ شهريور ماه_ معاون شهرسازي و معماري وزارت راه و شهرسازي، «ناهيد تاج‌الدين» نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، شهردار اصفهان، معاون هماهنگي امور عمراني استانداري اصفهان، رييس کميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان، مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان همچنين مديرکل راه و شهرسازي استان از گذر آقانورالله نجفي بازديد کردند. در اين بازديد مقرر و تاکيد شد كه «هیچ تملک و تخریب جدیدی در گذر انجام نشود تا حقوق مکتسبه بعدی به وجود نيايد.» آنچه در ادامه می خوانید گفت و گوی خبرنگار ایمنا با مدیران پس از بازدید از گذر آقا نورالله نجفی است. 

صادق‌مالواجرد: گذرآقانورالله نجفی به زودی از بلاتکلیفی خارج می‌شود

فرزانه صادق‌مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در خصوص نتیجه بازدید و گفت و گو در خصوص وضعیت گذر آقانورالله نجفی گفت: اقداماتی که در مدیریت شهری قبلی انجام شده و آثار آن به طور کامل هويدا است، يک نکته را خيلي مشهود و بارز مي کند و آن عدم توجه به زندگي در بافت تاريخي است.

وی با تاکید بر اینکه اتفاقی که در گذر آقانورالله نجفی افتاده به هيچ عنوان قابل دفاع نيست، ادامه داد: در حال حاضر و پس از بازديد از اين گذر، مقرر و تاکید شد که هیچ تملک و تخریب جدیدی در گذر انجام نشود تا حقوق مکتسبه بعدی به وجود نيايد.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: باید آنچه که در وضعیت فعلی وجود دارد، تثبیت شود، تملک یا تخريبي به وجود نيايد و در طرح مرمت شهري که ساماندهي را در کنار مرمت اين بافت تاريخي دارد، در اولويت قرار گيرد؛ همچنین قرار شد در دو هفته آینده جلسه‌ای با حضور نخبگان معماری و میراث فرهنگي و سمن‌ها برگزار و مطالبات مردم فهيم اصفهان بررسي و بر روي بررسي رويکردها تأکيد شود.

صادق‌مالواجرد افزود: اگر قرار است طرحی تهیه شود، باید باتوجه به تمام ویژگی‌هاي بافت تاريخي شکل بگيرد و در تهيه طرح نيز از نخبگان کمک گرفته شود تا آنچه دو هفته آينده درباره اين طرح به شوراي عالي شهرسازي اعلام و بررسي مي‌شود، لازم‌الاجرا شود. در اين فاصله زماني هیچ اتفاقی که بخواهد تخریبی در گذرآقانورالله نجفی انجام شود، شکل نخواهد گرفت.

وی با بیان اینکه طرح گذرآقانورالله نجفی به زودی از بلاتکليفي خارج مي‌شود، ادامه داد: مديران فعلي شهر اصفهان به ميراث تاريخي اهميت بسياري مي دهند و با بافت‌ تاريخي که با زندگي مردم عجين است و اصالت و برگه‌هاي شناسنامه آنها است، رفتار خوبي خواهند داشت.

نوروزی: حفظ منافع همه جانبه شهر و میراث در گذر آقانورالله نجفی

گفت: دستاوردهای تصمیم‌گیری در خصوص گذر آقانورالله نجفی منافع همه جانبه شهر، ميراث تاريخي و حقوق مربوط به آمد و شد مردم را لحاظ مي کند.

قدرت الله نوروزی، شهردار اصفهان در حاشیه بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از گذر آقانورالله نجفی اظهار کرد: تصمیماتی از سوی مراجع مربوطه از سال های گذشته راجع به این گذر گرفته و اقداماتي در خصوص اين گذر نيز انجام شده بود.

وی با تاکید بر اینکه اخیرا اعتراضاتی از سوي علاقه‌مندان به ميراث فرهنگي نسبت به وضع اين گذر اعلام شده است، افزود: اين علاقه مندان نگران آثار سوء ادامه احداث اين گذر بوده و نسبت به آن دغدغه داشتند؛ بنابراين قرار شد این پروژه فعلا متوقف بماند و به گونه‌ای تصمیم‌گیری شود که نه آثار ميراث تاريخي تهديد شود و نه آثار تاريخي اين محل آسيب ببيند.

شهردار اصفهان ادامه داد: لازم است در خصوص این گذر به گونه‌ای تصمیم‌گیری و راهکار ارائه شود که دستاورد آن بتواند منافع همه جانبه شهر، ميراث تاريخي و حقوق مربوط به رفت و آمد مردم را لحاظ کند.

وی تصریح کرد: شهرداری در گذر آقانورالله نجفی به دنبال احداث یک خیابان عمومی براي همه نوع رفت و آمدي نيست، بلکه به گونه‌اي عمل مي‌کند تا ضمن حفظ آثار تاريخي، تسهيلاتي نيز براي رفت و آمد مردم در نظر گرفته شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: قرار است در خصوص گذر آقانورالله نجفی بررسی‌های لازم صورت گرفته و نتایج آن به زودي اعلام شود.

الهیاری: گذر آقانورالله نجفی یک گذر امتداد یافته نخواهد بود

فریدون الهیاری، مدیرکل سازمان میراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان اظهارکرد: شهرداری اصفهان در دهه ۸۰ بدون مصوبه قانونی عملیات احداث گذر آقانورالله نجفی را آغاز کرد.

وی افزود: تصمیم ایجاد یک گذر بین حافظ و نشاط مربوط به زماني است که قرار بوده براي پياده‌راه‌سازي ميدان امام يک گذر پيش بيني شود، اما محل گذر با فاصله بيشتر از ميدان نقش جهان بوده است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان با بيان اينکه شهرداري اصفهان در اواخر دهه ۸۰ تملک و آزادسازي هاي گذر آقانورالله نجفي را آغاز و اوايل دهه ۹۰ بخش عمده‌اي از آزاد سازي‌ها را انجام داده است، تصريح کرد: سازمان ميراث فرهنگي از سال ۹۲ با اجراي اين طرح اعلام مخالفت کرده و در سال‌هاي ۹۲ و ۹۳ مكاتبات متعددي از سوي ميراث استان و كشور در اين زمينه انجام و مخالفت خود را به وزارت راه و شهرسازي اعلام كرده است.

وی ادامه داد: موضوع گذر آقانورالله نجفی سال ۹۴ در کمیسیون ماده پنج مطرح و اعلام می شود يک گذرپياده‌راه با حداکثر ۱۴ متر عرض اجرا شود، البته ميراث فرهنگي ۱۰ شرط براي اجراي اين طرح اعلام و در ذيل صورتجلسه قيد مي‌کند که طرح با شرايطي بايد آماده و در استان و پس از آن در معاونت ميراث فرهنگي كشور بررسي شده و مصوبه شوراي عالي معماري شهرسازي را دريافت كند كه اين فرايند طي نشد.

الهیاری گفت: در سال ۹۷ مباحثی پیرامون گذرآقانورالله نجفی مطرح و در کميسيون ماده پنج توقف اجراي آن اعلام شد و پس از آن شهرداری اصفهان به نتیجه رسید که باید با یک جمع‌بندي، طرحي را معطوف به مرمت شهري و احياء بافت، آماده کند.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس مصوبات موجود گذر آقانورالله نجفی یک گذر امتداد یافته و پیوسته نبوده و در دستور کار نیست، اظهار کرد: در حال حاضر مقرر شده مبتنی بر گذرهای موجود پیشین تا پنج متر عرض، یک پياده راه ايجاد و پيرامون آن مرمت شهري انجام شود.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان بدنه گذرآقانورالله نجفی کاربری تجاری نخواهد داشت، بلکه مرمت شهری انجام خواهد شد.

طغیانی: آجر روی آجر گذاشته نمی شود تا تصمیم قاطع شوراي راهبري 

شیرین طغیانی، ریيس کميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان اظهارکرد: گذر آقا نورالله نجفي که در سال‌هاي گذشته نقش خود را در طرح تفصيلي پيدا کرده و طرحي بوده که به درست يا اشتباه مصوبات لازم را از كميسيون ماده پنج دريافت كرده، يكي از خطوط حاضر در طرح تفصيلي است، اما بحث‌هاي زيادي در مورد آن وجود داشته است.

وی افزود: باتوجه به اینکه گذر آقانورالله نجفی بافت پیرامونی مسجد امام(ره) و ميدان نقش جهان را به نوعي تخريب مي کرد و بافت را از هم مي‌شکافت، از ابتداي فعاليت شوراي پنجم شهر اصفهان در دستور کار بود به اين گذر نبايد به عنوان گذر تردد وسائل نقليه نگاه شود و صرفا براي تردد عابران پياده باشد.

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان با بيان اينکه بررسی ها نشان می‌دهد که در دو سال گذشته هیچ خانه‌ای در گذرآقانورالله نجفی تخريب نشده و تمام تخريب‌ها مربوط به سال‌هاي گذشته بوده است، افزود: با بحث‌های زیادی که مطرح شد، از چند هفته پیش کمیسون عمران شورا به صورت جدي وارد بحث گذر آقانورالله نجفي شد و پس از برگزاري جلسات متعدد، مقرر شد شورای راهبری برای این گذر تشکیل و بررسي مجدد نسبت به بافت آن انجام شود زيرا ممکن است گذر تغييراتي پيدا کند.

وی ادامه داد: در بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از گذر آقانورالله نجفی مقرر شد شوراي راهبري تشکيل و نظرات متخصصان و منتقدان بررسي و مجدداً اين مسيري که ايجاد شده مورد بازنگري قرار گيرد و البته تا جايي که امکان داشته باشد، از مسجد امام (ره) فاصله گرفته و حضور ماشين در اين بافت را محدود کنيم.

طغیانی گفت: تلاش می‌شود تا حد امکان محورهای گذر آقانورالله نجفی پیاده راه شده و مسیر تردد عمومي خودروها نباشد، بلکه صرفا تردد خودروها براي دسترسي ساکنان اين گذر امکان‌پذير باشد.

وی تصریح کرد: در این گذر اتفاقاتی از قبل افتاده و فضاهایي تملک شده که بايد براي آن برنامه طراحي شهري ايجاد شود زيرا اين فضاها نمي‌تواند به شکل موجود باقي بماند و مردم در اين فضاها تردد داشته باشند.

رییس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازي شوراي اسلامي شهر اصفهان اظهار کرد: با نگرش‌هاي طراحي شهري و مرمت شهري، براي فضاهايي که قبل از دوره پنجم شوراي اسلامي شهر تملک و تخريب انجام شده، بايد انديشه‌اي در بحث طراحي شهري شده و اقداماتي متناسب با بافت صورت بگيرد، البته با توجه به اينکه هنوز جلسه شوراي راهبري برگزار نشده، نمي‌توانيم به صورت دقيق اعلام نظر كنيم و در آينده متهم به تناقض‌گويي شويم.

وی ادامه داد: تاکید شده در محدوده گذرآقانورالله نجفی آجر روی آجر گذاشته نشود و مسئولان منتظر بمانند تا نتایج شورای راهبري که قرار است تصميم قاطعانه براي اين گذر بگيرد، مشخص شود.

طغیانی اظهارکرد: ای کاش این فضاها و این صحبت‌ها چندسال قبل که گذرآقانورالله در طرح تفصيلي خود را نشان داد، يا در زماني که چهار سال پيش مديريت شهري به اين گذر ورود پيدا کرد و تخريب‌ها انجام شد، اين دقت نظرها و حساسيت ها وجود داشت؛ جديداً متوجه مي‌شويم كساني به اين موضوعات وارد مي شوند كه در قبل هيچ حساسيتي نداشتند و نسبت به موضوعاتي كه در گذشته اتفاق افتاده، حساسيت هاي امروز را نشان مي دهند.

معاون شهرسازی شهردار: حفظ و صیانت از میراث ارزشمند بافت تاریخی شهر، اولويت شهرداري

«سیداحمد حسینی‌نیا» معاون شهرسازی و معماري شهردار اصفهان در این خصوص گفت: شهر موزه اصفهان با دربرگیری حدود یک هزار و ۷۰۰ هکتار محدوده بافت تاریخي، سرمايه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و گردشگري منحصر به فردي دارد که نيازمند حفظ هويت، ارتقاء زيست‌پذيري و ظرفيت‌سازي مداوم است.

وی افزود: در این راستا، حفظ و صیانت از میراث ارزشمند بافت تاریخي شهر اصفهان و احقاق حقوق شهروندي، ملي و بين‌المللي در اين زمينه از اولويت‌هاي اصلي شهرداري اصفهان است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان ادامه داد: در بازدیدی که به همراه معاون معماری و شهرسازي وزير راه و شهرسازي از گذر آقا نورالله نجفي واقع در شرق ميدان امام(ره) انجام گرفت، تصميم گرفته شد که هر گونه تملک و تخریب در مسیر متوقف و همچنین شرایط وضع موجود تثبیت شده و برداشت وضع موجود صورت گرفته و براساس آن طرح مرمت شهري با تاکيد بر مداخلات حداقلي و نرم افزاري براي ارتقاء هويت و جايگاه و عملکرد بافت تاريخي مجاور ميدان امام تهيه شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه، یکی از دغدغه‌هاي مهم سياستگذاران و مديران شهري، مشارکت سازنده ذي‌نفعان و ايجاد تعادل بين خواسته‌هاي مختلف و گاه متناقض ايشان در شرايط محيطي پيچيده و داراي عدم قطعيت، جهت تحقق اهداف و رفع موانع احتمالي موفقيت طرح‌ها و سياست‌ها شهري بوده است و بدون شناخت ذينفعان، هدفگذاري صحيح، شناسايي موضوعات، اولويت‌ها و ميزان سهم در رسيدن به نتايج امکانپذير نيست، لذا در اين راستا، از ایده‌ها و طرح‌های تمامی ذی‌نفعان و ذی مدخلان استقبال مي‌شود تا با در نظر گرفتن معیارهای کیفی مبتنی بر هويت بافت، ايده‌ها و طرح‌هاي خود را در زمينه سيماي شهري، جداره ها و زمين طرح ارائه کند به طوري که ضمن تثبيت شرايط وضع موجود و هويت فرهنگي و تاريخي مجموعه، مسائل دسترسي شهروندان نيز مرتفع شود.

 

حسینی‌نیا خاطرنشان کرد: با تلاش های صورت گرفته در زمینه آگاهي‌رساني به عموم شهروندان، متخصصان و دلسوزان ميراث ارزشمند تاريخي، زمينه‌اي مناسب براي همفکري و تشريک مساعي همه ذينفعان ايده پردازي و طراحي کيفي خلاقانه فراهم شده است.

  • چهارشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٨ - ٠٩:٥٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: