نسخه چاپي 

مرادی: مجمع کلانشهرها وظایف اتحادیه شهرداری ها را دنبال می کند

کمال مرادی دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرها در بیست و هشتمین نشست کمیسیون حقوقی اظهار داشت : این مجمع در نبود اتحادیه شهرداری ها وظایف این اتحادیه را برای احقاق حقوق شهرداری دنبال می کند .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مجمع، مرادی  در بیست و هشتمین نشست کمیسیون حقوقی طی سخنانی وظایف همه شهرها را یکسان وتنها تفاوت را در کیفیت ارائه خدمات عنوان می کند و وجود قانون مشترک را زمینه مناسبی برای همگرایی های حقوقی ارزیابی می کند.

دبیرکل  مجمع کلان شهرهای کشور کلان شهرهای ایران گفت: حدود یک قرن از تاسیس شهرداری و شورا در کشورمان می گذرد و در این یک قرن بیش از 1250 شهرداری در ایران تاسیس شده است. توجه داشته باشیم که همه شهرداری ها و همه شوراها یا انجمن های شهر دارای یک قانون بوده اند یعنی قانون شهرداری ها (قانون بلدیه) این قانون برای همه شهرداری ها و شهرها حاکم بوده و هست. یکسان بودن قانون برای همه شهرها نشانگر وجوه مشترک شهرها در زمینه نیازها و خواسته های شهروندان است.

وی در ادامه افزود: دلیل یکسان بودن قانون به این معناست است که اولا وظایف شهرداری ها عموما شبیه یکدیگر است یعنی همه شهرداری ها مسئولیت نظافت، رفت و روب، اطفاء حریق، حمل و نقل عمومی، پسماند، و ... را به عهده دارند لذا تفاوت بین شهرهای ها به حجم فعالیت و کیفیت انجام وظایف بر می گردد.  ثانیا یکی از وظایف و می شود گفت: مهمترین وظیفه شهرداری ها وظایف «حقوقی» آنهاست که در ماده 3 قانون شهرداری ها تصریح شده شهرداری دارای شخصیت حقوقی است. و در بند 7 ماده 550 یکی از وظایف شهرداری ها حفظ و اداره کردن دارایی منقول و غیرمنقول شهرداری و اقامه دعوی بر علیه اشخاص و دفاع از دعاوی اشخاص علیه شهرداری بیان شده لذا بر همین اساس «شهرداریها  اداره کل حقوقی، معاونت حقوقی و ... را در ساختار خود ایجاد کرده اند.

مرادی خاطرنشان کرد: وجوه ،نیازها و وظایف مشترک در شهرها و شهروندان و شهرداری ها باعث قانون مشترک (قانون شهرداری ها) شد و مشترکات فوق باعث شد در ماده (108 قانون شهرداری ها) قانون گذار تاسیس «اتحادیه شهرها» با آن اساسنامه و شرح وظایف مدون گردید و در غیاب اتحادیه، مجمع شهرداران همان وظایف اتحادیه را دنبال می کند.

  • چهارشنبه ٥ تير ١٣٩٨ - ١٠:٤١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: