نسخه چاپي 

در بیست و پنجمین نشست کمیته تخصصی سیما ، منظرو فضای سبز شهرداری های کلانشهرها بررسی شد:

طرح ادغام سازمان "زیباسازی" و "بوستان ها و فضای سبز "

موضوع ادغام سازمان های " پارکها و فضای سبز" و " زیبا سازی" در بیست و پنجمین نشست کمیته تخصصی رؤسای سازمان های سیما، منظر و فضای سبز مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران بررسی شد .

به گزارش روابط عمومی مجمع کلانشهرها ، در این نشست کمال مرادی دبیرکل مجمع کلانشهرهای کشور اجرای برنامه های آموزشی به منظور تعمیم و گسترش مدیریت شهری در کلانشهرها، تحقق وحدت رویه و یکپارچگی برنامه ها و فعالیتها، بررسی کارشناسی و ارائه پیشنهادات درباره اصلاح ساختار سازمان های زیرمجموعه و شاخص بندی فعالیت های خدمات شهری را از فعالیت های این مجمع در حوزه خدمات شهری و محیط زیست برشمرد.
 
وی با تاکید بر لزوم ارتباط مفید و بهینه مجمع با سایر نهادها و سازمان ها تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که گره ای از مشکلات شهرها باز کنیم و موضوعات و معضلات تخصصی را استخراج و آنرا به لوایح و طرح ها تبدیل کنیم.
 
مجتبی یزدانی رئیس کمیسیون  خدمات شهری و محیط زیست کلانشهرها نیز با تاکید بر الگوبرداری از تجربیات موفق سایر کلانشهرها و تبادل نظر در موضوعات مختلف گفت: به اشتراک گذاشتن تجربیات و دست آوردها و مطالعات، تاثیر به سزایی در پیشرفت و موفقیت کلانشهرهای دیگر دارد از اینرو معاونت خدمات شهری شهرداری تهران از این آمادگی برخوردار است که در زمینه های مورد نیاز این شهرداری ها فعالیت های پژوهشی و آموزشی انجام دهد.
 
وی در ادامه با اشاره به موضوع ادغام سازمان های زیباسازی و فضای سبز  تصریح کرد: ما در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستیم و در ابتدا باید زیرساخت های این موضوع را فراهم کنیم تا این امر در صورت محیا بودن شرایط به اجرای گذاشته شود.
 
سید حبیب رازی سرپرست دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری سازمان شهردار یها و دهیاری ها نیز در این جلسه بر استفاده از ظرفیت کلانشهرها در دوره ی مدیریت جدید این سازمان تاکید کرد و افزود: بی شک نقطه نظرات کارشناسی شما می تواند در تصمیمات جدید بسیار راهگشا باشد.
 
پیمان بضاعتی پور دبیر کمیته تخصصی سیما،منظر و فضای سبز کلانشهرها به یکی از محورهای اصلی این نشست یعنی آسیب شناسی ادغام سازمان های " پارکها و فضای سبز" و " زیبا سازی"  اشاره کرد و گفت: ادغام سازمان زیبا سازی و پارکها و فضای سبز با اهداف گوناگونی صورت گرفته و در مبحث آسیب شناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف آن باید تمامی زوایا و اهداف آن را مورد بررسی قرار داد.
 
بضاعتی پور از کاهش هزینه ها ، بوروکراسی اداری کمتر، افزایش کارایی به دلیل همپوشانی فعالیت های سازمان ها، تمرکز در به کار گیری منابع و صرفه جویی و حفظ سطح قابل قبول سود آوری به عنوان عوامل مثبت این اقدام اشاره کرد و گفت: در کنار بهره مندی از این نتایج مثبت باید به نقاط منفی آن هم توجه کرد.
 
وی ضمن اشاره به نقاط منفی ادغام این دوسازمان ادامه داد: به دلیل افزایش حجم کار و فرایندهای سازمان، فرایند های نظارتی عملا سخت تر شده و هم اکنون  به صورت صد درصدی انجام نمی شود.همچنین ادغام سازمانی اصولا می بایست تصیم آگاهانه و سنجیده ای برای کاهش نیرو باشد ولی در عمل در بسیاری موارد سبب تجمع نیروی کار در یک سازمان گردیده است.
 
بر اساس این گزارش شاخص تعیین سرانه های فضای سبز به صورت یکسان در کلانشهرها از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست بود.
 
در پایان به عنوان جمع بندی نهایی مقرر شد موضوع ادغام سازمان های " پارکها و فضای سبز" و " زیبا سازی" توسط کارگروهی مورد بررسی و آسیب شناسی قرار بگیرد و پس از تهیه و تدوین هر یک از موارد فوق جهت تصمیم گیری های بعدی و مقامات بالاتر  به دفتر  مجمع کلانشهرهای ایران ارسال شود.

  • شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧ - ١٤:٤٣
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: