نسخه چاپي 

معاون برنامه ریزی ، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران :

آرای کمیسیون ماده صد، در صدر شکایات دیوان عدالت اداری

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری وامور شورای شهردار تهران نیز در این نشست گفت: متأسفانه به دلیل اشکالاتی که درقانون وجوددارد، بیشترین شکایت به دیوان عدالت اداری، مربوط به کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌هاست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه مجمع ،سکینه اشرفی در اولین نشست کمیته تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات شهرداری‌های کلان‌شهرهای کشور ایران، به تشریح علل قانون‌شکنی و دور زدن قانون در جامعه پرداخت و اظهار کرد: یکی از مشکلات کشور بحث تورم قوانین است؛ این موضوع هم راه را برای دور زدن قانون توسط قانون‌شکنان فراهم کرده و هم اجرای قانون را برای متولیان دشوار کرده است.

معاون شهردار تهران ادامه داد: تلاش برای به حداقل رساندن این مشکل عزم ملی می‌خواهد که بیشتر هم بر عهده قوه مقننه است اما دستگاه‌هایی مثل شهرداری می‌توانند در این مسیر مؤثر باشند.

وی به‌روز نبودن قوانین در حوزه شهرداری‌ها را یکی دیگر از مشکلات قانونی در کشور دانست و افزود: ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها یکی از قوانین قدیمی و مشکل‌زا برای شهرداری‌هاست؛ بر اساس آمار ارائه‌شده، شکایت از آرای کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ به دیوان عدالت اداری، جزو بالاترین آمار شکایت‌هاست که متأسفانه همه آن را از چشم شهرداری‌ها می‌دانند درحالی‌که در کمیسیون مزبور، شرکای دیگری هم علاوه بر نماینده شهرداری‌ها حضور دارند.

معاون شهردار تهران، منطبق نبودن قوانین با نیازهای جامعه را سومین مشکل برشمرد و گفت: قوانین مرتبط با مدیریت شهری اگرچه قوانین مترقی و خوبی در زمان خود بوده‌اند اما در آن زمان بحث توجه به محیط زیست، به‌اندازه امروز مورد دغدغه نبوده است و در این قوانین نیز کمتر به این موضوع پرداخته شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که امروزه، بحث محیط زیست و رفع آلایندگی و آلودگی از کلان‌شهرها، مهم‌ترین مسئله شهرداری‌هاست و قوانین نیز باید مطابق با این دغدغه، که نیاز جامعه است، اصلاح شود.

اشرفی، به بحث توجه به منشور حقوق شهروندی هم اشاره کرد و اظهار کرد: یکی از اولویت‌های دولت یازدهم و دوازدهم موضوع ابلاغ و اجرای منشور حقوق شهروندی بوده است که شهرداری‌ها را می‌توان هم مخاطب این قانون دانست و هم بر نقش شهرداری‌ها در اجرا و بسط این منشور در همه سطوح شهری، تأکید کرد.

وی اضافه کرد: بحث حقوق شهروندی باید در قوانین و مقرراتی که برای حوزه شهر تدوین می‌شوند، دیده‌شده و همگان هم بر آن تأکید داشته باشند.

اشرفی حضور اعضای کمیته تدوین قوانین و مقررات شهرداری‌های کلان‌شهرها را یک فرصت خوب دانست و از آن‌ها خواست با توجه به اولویت‌های مطرح در مدیریت شهری، قوانین کارآمد را تدوین و پیشنهاد کنند.

  • شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - ١٤:٠١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: