نسخه چاپي 

سالاری در نشست مدیران حقوقی شهرداری کلانشهرها :

تنها یک درصد از آرای تخریب ساختمان های غیر مجاز اجرا شده است

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: از ابتدای تاسیس کمیسیون ماده صد ،تنها یک درصد از آرای تخریب ساختمان های غیر مجاز اجرا شده است و 72 هزار رای هنوز اجرایی نشده است .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه مجمع ، محمد سالاری در نخستین نشست کمیته تدوین، تنقیح و انتشارات قوانین و مقررات شهرداری کلانشهرها که به منظور رسیدگی به لایحه تخلفات ساختمانی و  اصلاح برخی از بندها و مواد قانون شهرداری با حضور  مدیران حقوقی 15 کلانشهر برگزار شده بود ، یکی از مهمترین مشکلات در فرایند تصمیم گیری در پارلمان شهری را استفاده نکردن از ظرفیت حقوقدان ها و تنقیح قوانین بیان کرد.

وی با بیان این که موضوع کثرت قوانین در کشور را همگان پذیرفته اند اظهار داشت : بخش عمده ای از ناکارآمدی سیستم کنونی در کشور در سطوح پارلمان ملی و شهری ،تعدد قوانین و تفسیرهای زیاد از این قوانین است .

‌این عضو شورای شهر تهران، بر لزوم بازنگری و به روزرسانی قوانین از سوی کمیته تنقیح و تدوین دبیرخانه کلانشهرها به عنوان یک اولویت جدی تاکید کرد و افزود: از این پس باید شعار انتخاباتی هر فرد یا گروه به روزرسانی قوانین باشد.

سالاری با بیان این که در فرایند تصمیم گیری ها، ادارات کل به شهرداری تهران کمک زیادی نمی‌کنند، ادامه داد: تقاضای من این است با توجه به مسئولیتی که  معاونت برنامه ریزی و امور شورا برعهده دارد و در اصل معاون شهردار در پارلمان شهری است، معاونت حقوقی را به جایگاه خود بازگرداند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر گفت: در حوزه مدیریت شهری وضع بسیار بدتر از پارلمان محلی است. پیش از انقلاب قانون شهرداری ها را داشتیم که قانون خوبی بود، اما قانون شوراها پس از انقلاب نوشته شد، در صورتی که باید قانون شهرداری ها هم به روز می شد و در قانون شوراها تنقیح صورت می گرفت.

وی با اشاره به نشست اخیر اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس توضیح داد: در این نشست لایحه مالیات بر ارزش افزوده مطرح شد که در صورت تصویب  که در صورت تصویب اساساً دولت بسیاری از اختیارات فعلی نهاد شوراها را می گیرد و عوارض ساقط و به مالیات تبدیل می شود.

سالاری درباره تخلفات ساختمانی هم با طرح این سئوالات که چرا در زمینه صدور پروانه آموزش شهروندی داده نمی شود؟ یا اینکه چرا هر فردی بدون تخصص لازم می‌تواند در حوزه ساخت و ساز فعالیت کند افزود: ما در زمینه پیشگیری ، مشکلات بسیاری داریم که باید از این طریق حل شود.

وی شفاف سازی را در کاهش میزان تخلفات ساختمانی موثر دانست و مصوبه روز سه شنبه شورای شهر را درباره انتشار اطلاعات پرونده های ساختمانی به عموم شهروندان گامی مهم در زمینه نظارت همگانی و کاهش تخلفات بیان کرد.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، تا زمانی که فعل تخلف ساختمانی در کشور و در تهران از منظر عموم به عنوان جرم شناخته نشود، مشکل حل نمی شود. حتی برخی از متخلفان هم با عنوان آدم های زرنگ و با عرضه تلقی می شوند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، با تاکید بر لزوم افزایش میزان جریمه در تخلفات ساختمانی توضیح داد: در صورت اجرایی شدن این موضوع، افزایش جریمه برای مالک صرفه اقتصادی نخواهد داشت؛ البته کمیسیون های کلانشهرها باید در این زمینه وحدت رویه داشته باشند.

سالاری یکی از مهمترین ماموریت های مدیریت شهری که به گفته او در همه سطوح مغفول مانده است را ایمنی ساختمان ها بیان کرد و گفت: حادثه پلاسکو رخدادی بسیار تلخ بود و همه سطوح حاکمیت به آن ورود پیدا کردند، اما این واقعه در حال فراموشی است. در حالی که تصور می کردیم بعد از این حادثه، ایمن سازی باتوجه به این که ۱۴ هزار بافت فرسوده در تهران داریم بسیار جدی گرفته شود.

به گفته او، متاسفانه وقتی ساختمان‌ها ساخته می شود بعد از بهره‌برداری رها می شود، مثلا در حادثه پلاسکو به دلیل آن که قوانین تنقیح نشده‌است، مقصر مشخص نشد.

  • شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - ١٣:٣٢
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: