سید امیرحسین شمسی

رئیس کمیسیون حقوقی

معرفی

روشنک ربیعه

دبیر کمیسیون حقوقی

معرفی

نقض حقوق شهروندی و گم شدن آن در معابر

همه آگاه هستیم که فضای پیاده روها متعلق به عموم شهروندان است و بر اساس قانون تجاوز به حریم آنها تخلف محسوب میشود اما با این وجود بسیاری از افراد بستگی به نوع فعالیتشان به حریم آن تجاوز می کنند و حتی بعضاً پا را فراتر نهاده پیاده روها را ملک شخصی خود به حساب آورده و هیچ حقی را برای شهروندان قائل نیستند از مغازه داران لوازم خانگی گرفته تا سوپر مارکتها و تعمیر گاههای خودرو و .... که بساط خود را در پیاده روها پهن می کنند و بدتر از آن توقف و پارک موتور سیکلت ها و حتی خودرو ها به مثابه پارکینگ شخصی از سوی صاحبان آنها نقض آشکارای حقوقی شهروندی است .

اولین شماره «بولتن قوانین و مقررات» به صورت الکترونیک منتشر شد

اولین شماره «بولتن قوانین و مقررات» به همت اداره کل تدوین قوانین و امور شورا بر روی پرتال این اداره کل قرار گرفت.

پیشنهادهایی برای اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری

مهدی مقسومی سرپرست اداره کل تدوین قوانین و امور شورا و پژوهشگر حقوق مدیریت شهری

ارائه برنامه عملياتي ايمن‌ سازي ساختمان‌هاي بلند مرتبه پر خطر شهرتهران

سرپرست اداره‌کل تدوین قوانین و امور شورای شهرداری تهران گفت: موضوع بررسی لایحه «اصلاح لایحه برنامه عملیاتی ایمن سازی ساختمانهای بلندمرتبه پرخطر شهر تهران (اعم از مسکونی و غیرمسکونی) و رفع خطر احتمالی» در دستور کار شهرداری قرار گرفته و مقرر شده تا با جلب نظر سازمان آتش‌نشانی اصلاحات لازم در این لایحه ارائه شود.

مبانی مسئولیت شهرداری در جبران خسارات شهروندان

شهرداری به‌عنوان یک سازمان اداری، محلی و غیرمتمرکز، اداره امور شهر را برعهده دارد و در کلان امر از نظارت عمومی دولت‌ها خارج است و به‌عنوان یک نهاد محلی شناخته می‌شود.