محمد عزتی غریبدوستی

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری

معرفی

مرجان گلی پور

دبیر کمیسیون شهرسازی و معماری

معرفی

مرغوبيت مكاني ملاک محاسبه عوارض صدور پروانه ساختماني می شود

لایحه نحوه محاسبه و دريافت عوارض صدور پروانه ساختماني مبتني بر مرغوبيت مكاني املاك در شهر تهران تدوین شد. به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهردار تهران در این باره گفت: این لایحه با هدف دریافت عادلانه عوارض از املاک شهری متناسب با متغیرهای واقعی مترتب بر قیمت املاک در حوزه های مختلف و کاهش تبعیض های موجود تدوین شده است. وی افزود: قرار است در نتیجه تدوین این لایحه ساختار نامتوازن سطح توسعه مناطق 22 گانه شهر تهران اصلاح شود. گلپایگانی گفت: به همین دلیل اداره کل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه معاونت شهرسازی و معماری با توجه به وابستگی میزان عوارض به قیمت واقعی ملک بر اساس دفترچه ارزش معاملاتی املاک و قیمت منطقه ای که توسط وزارت اقتصاد و دارایی(سازمان امور مالیاتی کشور) ارائه می شود، به منظور هدایت و توسعه هماهنگ و پایدار شهر تهران، این لایحه را تنظیم کرده است. معاون شهردار تهران بیان کرد: با توجه به اینکه از جمله اهداف طرح جامع شهر تهران تا افق 1404 توسعه هماهنگ و پایدار شهر بوده است، به منظور تعدیل نابرابری ها و تأمین خدمات مورد نیاز جمعیت شهری و ساماندهی وضعیت توزیع ساخت و ساز و پروژه های عمرانی در تمامی مناطق شهر، پروژه« برآورد ارزش املاک شهر تهران با استفاده از مدل های کمی بر اساس ارزش موقعیتی ملک» از آبان ماه 1398 کلید خورد. وی افزود: از آنجا که عوامل مختلف کالبدی و اجتماعی-فرهنگی و معیارهای متعددی مانند شاخص های همجواری و میزان نزدیکی و دوری به کاربری های خاص از جمله مراکز بهداشتی-درمانی، مراکز آموزشی، ایستگاه های مترو، بزرگراه ها، پارکینگ های عمومی، فضاهای سبز، پایانه ها، ایستگاه های آتش نشانی، قرارگیری در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد و .... به عنوان عوامل مؤثر بر ارزش املاک در شهر تهران مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند، در نهایت برآیند تأثیر این شاخص ها در کنار شاخص «ضوابط طرح تفصیلی» و «تناسبات و ابعاد عرصه» و سایر متغیرهای تأثیرگذار، به عنوان عوامل مؤثر در فرمول محاسبه عوارض صدور انواع گواهی و پروانه ساختمانی مورد محاسبه قرار می گیرد. گلپایگانی گفت: این پروژه که پایه و اساس تدوین لایحه محاسبه عوارض در سال 1399 خواهد بود، بستری جهت اجرای مناسب و عادلانه قانون نوسازی شهری، از طریق تدوین ارزش واقعی املاک، بهای خدمات و تهیه نرخ های منطقه بندی به روز در پهنه های مختلف طرح تفصیلی مصوب است. وی افزود:از دیگر موارد تدوین ارزش واقعی املاک، توجه به ارزش افزوده ناشی از توسعه و عمران شهر، تأثیر شاخص های اصلی محاسبه ارزش ریالی هر متر مربع تراکم و ارائه معیاری مناسب برای نرخ گذاری عوارض با استفاده از عوامل مؤثر بر « ارزش مکانی املاک Location rent » بر اساس تقسیم بندی مناطق 22 گانه شهر تهران با امکان تطبیق تا مقیاس پارسل املاک است که در نهایت می تواند مبنای منطقی جهت تدوین دفترچه قیمت منطقه ای املاک شهر تهران باشد.

توسط گلپایگانی صورت گرفت: ابلاغ شیوه نامه نحوه صدور پروانه ساختمانی املاک واقع در کاربری های خدماتی

با در نظر گرفتن آراء هیات عمومی دیوان عدالت اداری و سایر قوانین ذیربط، به منظور ایجاد وحدت رویه در مناطق 22 گانه شهرداری تهران؛شیوه نامه نحوه صدور پروانه ساختمانی برای زمین ها و املاک واقع در کاربری های خدماتی توسط معاون شهرسازی و معماری ابلاغ شد.

حسینی‌نیا: پروژه‌های محرک توسعه از سیاست‌های نوین در توسعه شهری است

معاون شهرسازی و معماری شهردار اصفهان گفت: یکی از سیاست‌های نوین در توسعه شهری به طور عام و در بازآفرینی بافت‌های نابسامان شهری به طور خاص، بکارگیری اقدامات و پروژه‌های محرک توسعه است.

گلپایگانی در همایش روز جهانی افراد دارای معلولیت خبر داد: تصویب شیوه نامه مناسب سازی در سازمان ملی استاندارد ایران

مراسم بزرگداشت هفته ملی افراد دارای معلولیت و روز جهانی معلولان به همت دبیرخانه ستاد مناسب سازی شهر برگزار شد. در این همایش پیروزحناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری و دبیر ستاد کمیته مناسب سازی فضاهای شهری، اعضای شورای شهر، معاونین شهردار، شهرداران مناطق ، مدیران کل شهرداری، مدیران عامل شرکت و سازمان ها، اعضای ستاد مناسب سازی مناطق 22 گانه و برخی نمایندگان جامعه معلولان حضور داشتند.